See lugu sai alguse sellest, et nägin sellist youtube videot:

Sama asja kohta on ka instructables artikkel Heatless (cold) Toner Transfer for PCB making.

Asja mõte on selles, et selle asemel, et kurja vaeva näha ja frustratsiooni sattuda, võib segada 8/3 vahekorras piirituse ja atsetooni lahuse ning selle abil prinditud tooner vase peale kinnitada.

Olen proovinud erinevaid meetodeid. Näiteks on olemas PNP-BLUE kiled, mis on päris kallid, kuid mina ei ole ka nendega saanud 100% rahuldavat tulemust. Puhtalt uudishimust tegin EagleCadiga väikese ESP8266 adapteri skeemi:

Proovisin paar korda kirjeldatud meetodi järgi, kuid sattusin siiski peaaegu frustratsiooni. Katsetasin nii tavalise kui ka paksema laserprinterile mõeldud läikega paberiga. Panin tähele, et veidi parem oli ikkagi paksem paber. Sellegipoolest juhtus ikka nii, et mõnes kohas ei jäänud tooner vase peale kinni. Atsetooniga sain küll kiiresti tooneri vase pealt ära ja proovisin uuesti.

Lõpuks tuli mõte, et kombineeriks kahte meetodit. Alustasin nii nagu videos kirjeldatud, kuid kõige lõpus, kui piirituse ja atsetooni segu hakkas peaaegu kuivama, lasin köögipaberi vahele pandud plaadi ikkagi triikrauaga üle. Olen tulemusega täiesti rahul. Paberi maharullimisel tuleb olla siiski ettevaatlik. Leotada plaati piisavalt kaua vees ja koorida alguses ära paberi pealmine kiht. Kui plaat on juba kuiv, siis ei tohiks seda rohkem kraapida. Mina tegin seda veidi hoolimatult ja piltidel on näha, et üks rada selle tõttu katkes.

Söövitamiseks on mulle meeldinud tavaliselt naatriumpersulfaat, kuid nüüd tundus, et FeCl3 lahus toimis paremini.

 

Linke:

http://www.instructables.com/id/Heatless-cold-Toner-Transfer-for-PCB-Making/

http://electronics.stackexchange.com/questions/7003/best-one-off-diy-pcb-creation-technique

http://www.oomipood.ee/product/pnp-blue/trukkplaadi-kile-letter-moodus-pnp-blue

https://github.com/wvanvlaenderen/ESP8266-Eagle_Library