Mõnikord on lihtsam kloonida kogu kõvaketas, selle asemel, et kogu süsteem uuesti installeerida. Näiteks oli vaja suhteliselt ruttu Windows 2000 kasutav tarkvara tööle panna uues arvutis, kuna olemasolev IDE ketas hakkas vigu andma. Ka kõvaketta maht hakkas täis saama. Uus 5-aastase garantiiga WD1002F9YZ oli muidugi suurema mahuga. Kloonimiseks sobib hästi clonezilla. Selleks, et kloonimise protsess ei katkeks, tuli valida advanced režiim ning lülitada sisse –rescue võti. Uuel emaplaadil panin BIOS setupis SATA IDE režiimi. Taastasin clonezillaga kettapildi uuele kettale, kuid pettumuseks sain sinise ekraani INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE teatega.
Sai siis natuke internetist abi otsitud. Mõni soovitus oli isegi puhas install: http://serverfault.com/questions/41281/moved-windows-server-2000-from-ide-drive-to-sata-drive-now-get-inaccessible-boot. See muidugi ei tulnud praegu kõne alla. Proovisin soovitust „IBD Solution 2: Load generic Microsoft drivers (all compatible)“, mis tõesti töötas: http://www.windowsreinstall.com/install/other/motherboard/problems.htm. Lihtsalt IDE draiverite mahavõtmine ei ole piisav. Tuleb määrata käsitsi generic Microsoft drivers.
Pärast kloonimist ja taastamist tõepoolest Windows käivitus, kuid see oli siiski aeglane. Seda sain hästi aru, kui üritasin MiniTool Partition Wizard abil partitsioone suuremaks venitada. Peatasin selle tegevuse ja hakkasin siiski sobivad draivereid kõvakettale otsima. Leidsin sellise lehe ja sikutasin alla:
http://alter.org.ua/en/soft/win/uni_ata/#uniata_beta.
Esimesel katsel sain jällegi INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE sinise ekraani. Taastasin siis F8 abil last known good configuration ja proovisin uuesti. Seekord kustutasin kõik IDE primary, secondary draiverid ja tegin taaskäivituse. Nüüd näitasin draiveri asukoha ette: Release_Dist\2K. Pärast taaskäivitusi oligi arvuti kiirem. Selles sain veenduda, kui MiniTool Partition Wizard oma töö kiiresti ära tegi.
Vana opsüsteemiga ei saanud ma ka emaplaadi võrgukaarti tööle. Pistsin sisse TP-LINK 1GBTG-3468 võrgukaardi. Kuigi kaasapandud CD-l. Windows 2000 draiverid puudusid, siis õnneks leidsin internetist siiski sobiva.
Seega on ka Windowsi maailmas teistsuguse kiibistikuga emaplaadile üleminek vastavaid meetmeid tarvitusele võttes siiski võimalik.